Здавна Дашів – чудове подільське містечко з розвинутою промисловістю, сільським господарством, оригінальною архітектурою. На жаль не збереглося відомостей про наявність бібліотек у містечку. Вочевидь, що існували приватні бібліотеки і в Дашівському маєтку Четвертинських, і при церквах, яких на той час у Дашеві було дві, і при школах.

Першу згадку про бібліотеки ми зустрічаємо у праці В.І.Пилипчука «Історія Дашева» 1966 року, де він пише про нелегальну бібліотеку, що містилась в одній з пекарень де були твори політичного змісту і якою в 1905 році користувалися учасники підпільної антиурядової «профгрупи» під керівництвом учителя Рахліна. У книзі «Історія міст і сіл Вінницької області» згадується, що в 1921 році у Дашеві, за часів боротьби з неписемністю, працювали 3 хати – читальні, районна і сільські бібліотеки. В нашій бібліотеці зберігається перша книга наказів по Дашівській районній бібліотеці, адже до 1958 року Дашів був районним центром Вінницької області. Перший запис у книзі датовано 6 вересня 1945 року. Також зберігається перша інвентарна книга Дашівської районної бібліотеки, запис у якій розпочато 12 жовтня 1944 року. Тож сучасна історія бібліотек Дашева починається з жовтня 1944 року, коли після страшних подій Другої Світової війни, розпочалося економічне і культурне відродження нашого містечка. Перше приміщення бібліотеки, яке, на жаль, не збереглося, на його місці зараз пустир, залишилася лише світлина, знаходилося по вулиці Леніна, 17 (тепер вулиця Центральна).

Майже 43 роки поспіль з початку організації бібліотеки її незмінною завідувачкою була Коваль Галина Миколаївна – невтомна працівниця, збирач і берегиня бібліотечних фондів, яка створила неповторне обличчя нашої бібліотеки. Досі окрасою приміщення бібліотеки є портретиТ.Г.Шевченка та О.С.Пушкіна, які вона, як згадують читачі, принесла з дальніх сіл Дашівщини. В 50 – х роках бібліотеку було переведено на перший поверх будинку №3 по вулиці Центральна. Обслуговування читачів проводилося двома відділами – для дорослих та дітей. Про це свідчать записи у книзі наказів: від 1 липня 1946 року про прийняття на роботу на посаду бібліотекаря дитячого відділу Резніченко Марію Федорівну, та запис від 1 серпня 1947 року про профвідпустку бібліотекаря відділу обслуговування дорослих читачів Крижанівської Ольги Юріївни. 16 вересня 1947 року обласним відділом культосвітніх установ на посаду бібліотекаря було призначено бібліотечного фахівця Шерстку Ганну Никифорівну, яка замінила на посаді попереднього працівника і пропрацювала у бібліотеці майже 40 років.

( Працівники Дашівської районної бібліотеки: (зліва на право) Шерстка Г.Н., Коваль Г.М., Постригач Є.Н. 25 липня 1949 року)

Наказом по Дашівському відділу культосвітніх установ № 20 від 1 липня 1951 року організовано Дашівську районну бібліотеку для дітей. Завідуючим бібліотекою став 23 – річний випускник бібліотечного факультету Тульчинського культурно – освітнього технікуму Гончар Микола Миронович.

(Гончар Микола Миронович.1951рік)

З початку створення бібліотека знаходилася в приміщенні восьмирічної школи, першим бібліотекарем дитячої бібліотеки була Братіцел Євгенія Семенівна. На другий рік роботи бібліотеки на посаду бібліотекаря було призначено бібліотечного фахівця Резніченко Ганну Арехтіївну.

(Абонемент дитячої бібліотеки 1952рік, обслуговує читачів Резніченко Г.А.)

(Читальний зал бібліотеки для дітей. 1952 рік.)

(Запрошення до дитячої бібліотеки. Приблизно 1954 рік.)

У 1955 – 1956 роках бібліотеку було переведено у приміщення парткабінету, де вона знаходилася до злиття бібліотек для дітей та для дорослих у 1993 році. Тоді ж бібліотеку переведено у приміщення нового будинку культури. У 1998 році бібліотеку переведено в добудоване приміщення музею по вулиці Центральна №3 на перший поверх, де вона знаходиться і зараз. До 1985 року в селищі працювала також сільська бібліотека Старого Дашева, на жаль відомостей про неї не збереглося. Довгий час очолювала колектив дитячої бібліотеки, а згодом об’єднаної бібліотеки, Салюк Любов Іванівна.

/Files/images/IMG_20130924_0015_NEW.jpg

40 років пропрацювала у бібліотеці Любов Петрівна Дяченко. Й досі юні користувачі пам'ятають її чуйність, розуміння і поради.

/Files/images/IMG_2698.jpg

У 2011 році в бібліотеці запрацював, дякуючи програмі «Бібліоміст», Інтернет – центр, де користувачі мають безкоштовний доступ до Інтернету (див. публікацію в блозі за листопад 2011року).

/Files/images/IMG_1059.jpg

22 грудня 2016 року – дата утворення Дашівської ОТГ.
Рішенням 13 сесії 8 скликання Дашівської селищної ради від 01.11.2017 року утворено Комунальний заклад «Дашівська публічна бібліотека» Дашівської селищної ради Іллінецького району Вінницької області та затверджено статут закладу і його штатний розпис.
8.11.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про юридичну особу Дашівська ПБ.
Структура бібліотеки:
Головна бібліотека громади;
Білківська бібліотека-філія;
Кальницька бібліотека-філія;
Кантелинська бібліотека-філія;
Копіївська бібліотека-філія;
Купчинецька бібліотека-філія.

Ідентифікаційний код юридичної особи: 41718881

Рішенням 3 сесії 8 скликання Дашівської селищної ради від 24.12.2020 року внесено зміни до п.1 рішення 13 сесії Дашівської селищної ради 8 скликання від 01.11.2017 р. № 257 «Про створення КЗ «Дашівська публічна бібліотека» Дашівської селищної радт Іллінецького району Вінницької області», а саме, включено до переліку бібліотек-філій:
Леухівську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Слободищенську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Городоцьку бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Китайгородську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Вербівську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Криштопівську бібліотек-філію Дашівської ПБ;
Росоховатську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Та внесено зміни до штатного розпису Дашівської ПБ.

Рішенням 5 сесії 8 скликання Дашівської селищної ради від 26.02.2021 року № 176 перейменовано комунальний заклад «Дашівська публічна бібліотека» Дашівської селищної ради Іллінецького району Вінницької області на комунальний заклад «Дашівська публічна бібліотека імені Йосипа Позичанюка» Дашівської селищної ради. Встановлено скорочене найменування Дашівська ПБ ім..Й.Позичанюка. Затверджено Статут закладу у новій редакції.

Кiлькiсть переглядiв: 781

Коментарi